BatesCase: Et smartere Danmark – en smartere kampagne.
10.11.2009 [Bates Quarterly, Cases]
[Tags: Bates Case, Bates Quarterly, BQ9, Cases, Smart]
Annoncer, websites og involvering af smart-community var midlerne, der skabte en succesfuld lancering af smart-bilen i Danmark.
Den 1. juni 2008 var der ca. 1.500 smart-ejere i Danmark. På trods af, at bilen aldrig havde været introduceret eller autoriseret forhandlet her i landet. Der var altså et stort salg, der var gået udenom Daimler, som ejer mærket (og Mercedes-Benz). Og et stigende salg de seneste år. Ikke underligt, for smart er en innovativ, funktionel og miljøvenlig mikrobil, der er som skabt til at løse tidens dilemma: Skal jeg vælge det daglige besvær med at bruge offentlig transport eller den dårlige samvittighed en benzinslugende bil kan give. Defor besluttede Daimler at ’lancere’ smart gennem syv forhandlere, som kunne tage kampen op med de uautoriserede.
Et smartere Danmark
Kampagnen ’Et smartere Danmark’ tog afsæt i de smart-ejere, der allerede var i Danmark og inddrogf dem i markedsføringen. Tankegangen var, at ingen kendte bilen bedre, ingen var mere mærkeloyale end de, der havde købt en smart – selvom der ikke var nogen dansk organisation, ingen dansk manual osv. Gennem flere faser lancerede Bates Y&R sammen Mercedes-Benz Danmark smart officielt i begyndelen af 2009. Vi skulle skabe kommunikation, der kunne bidrage med at sælge biler ved at:
- Etablere kontakt til og inddrage eksisterende smart-ejere i Danmark
- Vinde nybilsalg fra de uautoriserede forhandlere
- Markedsføre smart for at udvide markedet og totalsalget af smart
Gode resultater
Det lykkedes at skabe mærkerelationer og salgseffekter fra dag ét. Resultaterne er skabt på fire måneder og overgik forventningerne: